Kitap sayfalarından yeşil sahalara,
bir sporun doğuşu!

06.07.2016 - Türkiye Quidditch Ligi’nin ilk yarısı sonlandı!


1 Şubat'ta başlayan Türkiye Quidditch Ligi 2016'nın ilk yarısı 18 Haziran'da tamamlandı. 27 maçın yapıldığı, bir maçınsa ligin ikinci yarısına ertelendiği ilk yarıyı METU Unicorns maç fazlasıyla önde bitirdi.

Bu 27 maçın 12'si farkın 30 veya daha az olduğu anlarda snitch'in yakalanmasıyla sona erdi. %44,4 gibi yüksek bir orana denk gelen bu duruma, ligin ilk yarısında her takımın en az 1 kere mağlup olduğu istatistiğini de eklediğimizde; Türkiye'deki takımların seviye olarak birbirine ne kadar yaklaştığını görebiliyoruz. Lig hakkında daha detaylı istatistikler için buraya tıklayınız.

Şimdi sözü, ligin ilk yarısı hakkında detaylı bir inceleme yazan Mert Özateş'e bırakıyoruz.

Türkiye Quidditch Ligi’nde İlk Yarının Ardından

Türkiye Quidditch Ligi’nin ilk yarısı 18 Haziran’da oynanan Uludağ Aragog’s - HÜ Phoenix maçıyla tamamlandı. Derneğe bağlı takımlardan 8 tanesinin mücadele ettiği ligde galip gelen takımlar 2, mağlup olan takımlar da 1 puan alırken ilk yarı maçları sonunda METU Unicorns 12 puan ve averajla liderlik koltuğunda yer aldı. 12 puanlı bir diğer takım olan İTÜ Honeybees ikinci sırada yer alırken bir maç eksiği olan ODTÜ Hippogriffs ilk yarıyı 11 puanla üçüncü bitirdi.

Ligin ilk yarısı 28 Şubat’ta Hacettepe Üniversitesi’nde oynanan maçlarla açıldı. BOUN Centaurs Ankara’ya gelerek buradaki takımlardan üçü ile oynarken ilk maçta HÜ Phoenix ile karşılaştı. Kadrosundaki önemli oyuncularda bazılarını kaybederek lige başlayan Phoenix maçta arkaya atılan pasların tekrar ön tarafa dönmesi ve hızlı hücumlarla sayıya giderken Centaurs da genel olarak yarı saha hücumunda sayı bulmaya çalıştı. Skor 70-50 iken Phoenix arayıcısı İbrahim Cüneyt Aydın’ın snitch’i yakalamasıyla maçı 100-50 kazanan Phoenix günün ve ligin ilk galibiyetini aldı. Günün ikinci maçında ise BOUN Centaurs’un rakibi ODTÜ Hippogriffs oldu. Maçta vurucu oyununda kısa sürede üstünlüğü eline alan Hippogriffs, kaptığı toplardan sonra hızlı hücumlarla kolay sayılar bularak skorda da üstünlüğü ele geçirdi. Ancak maçtan kopmayan Centaurs 90-60 gerideyken snitch alınca 5 dakikalık uzatma bölümüne geçildi. Uzatmaya Yiğit Tabak’ın sayılarıyla başlayan Hippogriffs rakibinin kendisini yakalamasına izin vermedi ve maçtan 140-120 galip ayrılarak lige 2 puanla başladı. Ankara deplasmanında ilk iki maçta umduğunu bulamayan Centaurs’un son rakibi ise Bilkent Foxes idi. Maça oldukça iyi başlayan Bilkent Foxes hücum organizasyonlarını başarıyla uygulayarak skorda öne geçerken, Centaurs çoğunlukla Arman Aktürk ve Çağatay Ural’ın sayılarıyla yanıt verdi. 40-40’tan sonra rakibini maç boyunca yakalayamayan Centaurs snitchin oyuna gireceği dakikalarda Foxes’a yaklaşsa da snitch oyuna girdikten sonra vurucu oyununda bir anda bütün kontrolü eline geçiren Foxes bludger üstünlüğü ile snitch-oyun dengesini rahatça kurarken kovalayıcı oyununu da hızlandırdı ve arka arkaya sayılarla farkı açmayı başardı. Skor 180-90 iken BOUN Centaurs’un snitch almasıyla maç 180-120 Bilkent Foxes’ın galibiyetiyle sonuçlandı ve tilkiler de lige 2 puanla başlamış oldu.

Mart ayında herhangi iki takımın maçına sahne olmayan TQL’de Nisan ayının ilk maçı 2 Nisan’da METU Unicorns ile Bilkent Foxes arasında ODTÜ Devrim Stadyumu’nda oynandı. Yıldız tutucusu Batuhan Eren’den yoksun mücadele eden Bilkent Foxes karşısında Fatih Aykurt’un sayılarıyla 70-10 üstünlüğü yakalayan Unicorns savunmada da oldukça sert bir oyun sergilerken bu sert oyunun sonucunda önce Fatih Aykurt sonra da Emin Ün kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Unicorns kırmızı kartların da etkisiyle oyun ritmini kaybederken maç ilerledikçe üstündeki tutukluğu atmaya başlayan Foxes snitch’i oldukça iyi savundu ve kovalayıcı oyununu hızlandırması ile farkı da 30 sayıya kadar indirdi. Ancak tam da bu sırada Unicorns arayıcısı Kaan Bolat’ın snitch’i almasıyla maç 160-100 Unicorns’un galibiyetiyle sonuçlandı. Ligdeki ilk mağlubiyetini alan Bilkent Foxes 16 Nisan’da Hacettepe deplasmanında Phoenix ile karşılaştı. Karşılaşmada iki takım da genel olarak skor üretmekte zorlanmazken başa baş giden ilk dakikaların ardından Foxes’ın hücuma çıkarkenki top kayıplarını iyi değerlendiren Phoenix hızlı hücumlarla skor üstünlüğünü yakaladı ve arayıcısı İbrahim Cüneyt Aydın’ın snitch’i oyuna girdikten çok kısa süre sonra yakalamasıyla maçtan 180-100 galip ayrıldı. Nisan ayının son maçı ise Bilkent’te Bilkent Foxes ve ODTÜ Hippogriffs arasında oynandı. Maçta iki takımda da vurucu oyunu ön plana çıkarken yarı saha hücumunda skor bulmakta zorlanıldı. Rakip sahada bludger olmayan pozisyonları daha iyi değerlendiren ODTÜ Hippogriffs maçın başında skor üstünlüğünü ele geçirdi ve snitch oyuna girdiğinde snitch aralığının dışında olmayı başardı. Snitch’i uzun süre boyunca korumayı başaran Bilkent Foxes buna karşın hücumda bir türlü skor üretemeyince takım kaptanlarından Ece Berkyürek snitch’i aldı ve maç 100-60 Hippogriffs üstünlüğü ile sonuçlandı.

Ligin ilk yarısının en çekişmeli maçlarından biri 11 Mayıs’ta Türkiye’nin en eski iki takımı olan METU Unicorns ve ODTÜ Hipogriffs arasında Bilkent’te oynandı. Karşılaşmanın başında bludger üstünlüğünü ele geçiren Unicorns skor bulmakta da zorlanmadı ve 60-20 üstünlüğü yakaladı. Maç ilerledikçe vurucu oyunundaki gücünü ortaya koymaya başlayan Hippogriffs önce Olgun Oktar’ın ekstra performansıyla bludger kontrolünü alırken hücumda da Gökay Bilici’nin arka arkaya sayılarıyla farkı kapattı ve skoru 70-70’te eşitledi. Maçın kalanında skor dengesi fazla bozulmazken 3 geçersiz snitch alışının ve 2 snitch değişikliğinin ardından Ekin Berkyürek snitch’i yakaladı ve ODTÜ Hippogriffs maçı 140-110 kazanmayı başardı. 14 Mayıs’ta oynanan iki maçtan ilkinde Bilkent Foxes METU Minicorns ile karşılaştı. 3 maçlık galibiyet özlemine son vermek isteyen Foxes, ligdeki ilk maçına çıkan Minicorns karşısında farkı kolayca açarken rakibinin geri dönmesine de izin vermedi. Maç boyunca oyunun her alanında üstünlüğünü ortaya koyan Bilkent Foxes Bulut Aygüneş’in snitch alışı ile maçtan 170-60 galip ayrıldı ve ligdeki 2. galibiyetini aldı. Günün ikinci maçında HÜ Phoenix ile karşılaşan METU Minicorns bu maçta da rakibine fazla direnç gösteremedi ve Phoenix’in ilk maçlarının tamamında snitch’i yakalayan İbrahim Cüneyt Aydın'ın snitch’i almasıyla maç 160-90 Phoenix üstünlüğü ile sonuçlandı. Ertesi günün ilk maçında ODTÜ Hippogriffs ile METU Minicorns karşılaşırken fazla zorlanmayan ve snitch’i de alan Hippogriffs maçı 190-60 kazandı ve 4. galibiyetini aldı. Ligin zirvesini yakından ilgilendiren METU Unicorns-HÜ Phoenix maçında maçın başından itibaren vurucu oyununda üstünlüğünü rakibine kabul ettiren Unicorns bu şekilde rakibinin hızlı hücumlarına izin vermezken yarı saha hücumunda farkı kolayca açtı ve snitch oyuna girdikten sonra da skoru tamamen kopardı. Phoenix’in snitch’i yakalamasıyla maç 190-100 METU Unicorns galibiyetiyle sonuçlandı.

Türkiye Quidditch Ligi’nde ilk yarının sonuna yaklaşılması ile takımlar 21-22 Mayıs’ta Uludağ Üniversitesi’nde bir araya geldi. Ankara’dan 3, İstanbul’dan 2 takımın ve ev sahibi Uludağ Aragog’s’un katıldığı haftasonu buluşmasında ilk maç Uludağ Aragog’s ile İTÜ Honeybees arasında oynandı. Karşılaşmayı başından sonuna kadar kontrolünde götüren Honeybees maçı 180-60* kazandı. İkinci maçta ise BOUN Centaurs ile METU Minicorns karşılaştı. Skor maç boyunca başa baş giderken snitch’i alan Centaurs maçı 110-60 kazandı ve ligdeki ilk galibiyetini aldı. İlk galibiyetini alan BOUN Centaurs’un sıradaki rakibi ise ev sahibi idi. Uludağ Aragog’s ilk maçın aksine maçı başa baş götürürken skorun 100-100’de eşitlenmesinin ardından oyuna ağırlığını koyan Centaurs snitch’i de alarak maçtan 180-100 galip ayrıldı. Günün 4.maçında ise İTÜ Honeybees ve METU Minicorns karşı karşıya gelirken EQC tecrübesi olan İTÜ Honeybees karşısında 190-90 ile farklı bir galibiyet alan METU Minicorns ligin ilk büyük sürprizine imza attı. Uludağ Aragog’s’u 130*-20 ile rahat geçen ODTÜ Hippogriffs yenilgisiz liderliğini sürdürürken günün son maçında BOUN Centaurs karşısında fazla zorlanmayan METU Unicorns da maçtan 130*-50 galibiyetle ayrıldı. İkinci günün ilk maçında METU Minicorns karşısında ligdeki ilk galibiyetine oldukça yaklaşan ev sahibi Uludağ Aragog’s 90-70 öndeyken rakibinin snitch almasına engel olamadı ve maç 100-90 Minicorns galibiyeti ile sonuçlandı. Haftasonunun son maçı niteliğinde olan Uludağ Aragog’s-METU Unicorns maçında baştan sona kadar üstün bir oyun sergileyen METU Unicorns maçtan 160-40* galip ayrıldı ve zirve takibini sürdürdü.

Ligde Haziran ayına girilmesiyle henüz maç yapmamış takımlar eksik maçlarını tamamlama yolunda çalışmalarını hızlandırdı. 4 Haziran’da oynanan iki maçtan ilkinde BOUN Centaurs ile İTÜ Honeybees karşılaştı. Yağmur sebebiyle geç başlayan maçta skor sürekli başa baş giderken 2 geçersiz snitch alışının ardından BOUN’da tutucu olarak görmeye alışkın olduğumuz Çağatay Ural arayıcı pozisyonunda snitch’i yakaladı ve Centaurs’a 130-100 galibiyeti getirdi. Günün ikinci maçında ise Bilkent Foxes ile Uludağ Aragog’s Bursa’da karşılaştı. Maçın ilk dakikasından itibaren kontrolü ele geçiren Bilkent Foxes kaptığı toplarla çıktığı hızlı hücumlarda farkı açarken Aragog’s’da tutucu Başar Karamuk’un sayılarıyla ayakta kalmaya çalıştı. Maçta tüm kadrosunu kullanan ve rahat bir oyun sergileyen Foxes, uzun bir aradan sonra arayıcı oynayan Batuhan Eren’in de snitch’i almasıyla maçtan 230-90 galibiyetle ayrıldı. 11-12 Haziran haftasonunda Ankara’daki takımlardan dördü ile maç yapma amacıyla Ankara’ya gelen İTÜ Honeybees ilk olarak 11 Haziran’da METU Unicorns ile karşılaştı. Başa baş giden maçta Unicorns’un 80-70 üstünlüğü varken snitchi yakalayarak maçı kazanan Honeybees bu haftasonu sergileyeceği arayıcı performansının ilk sinyallerini vermiş oldu. 21 Mayıs’ta Bursa’da oynanan ve ODTÜ Hippogriffs’in kazandığı , İTÜ Honeybees’in itirazı sebebiyle tekrarlanan ODTÜ Hippogriffs-İTÜ Honeybees maçı ise günün ikinci maçı oldu. İki takımın da sayı bulmakta zorlanmadığı maç karşılıklı sayılarla başladı. Honeybees’in 70-40 üstünlüğü yakalamasının ardından maça ağırlığını koyan Hippogriffs, snitchin de oyuna girişiyle snitch-oyun dengesini de daha iyi kurdu ve 100-70 öne geçmeyi başardı. Ancak Honeybees’in snitch alışı ile maç uzarken uzatmada kıran kırana mücadelenin ardından snitchi alan normal süredeki gibi İTÜ Honeybees oldu ve 190-150 ile günün ikinci galibiyetini aldı. METU Unicorns ve ikinci takımı METU Minicorns’un mücadelesinde de gülen taraf 150-20 ile Unicorns oldu. Ertesi günün ilk maçında Bilkent Foxes ile İTÜ Honeybees karşılaştı. Bilkent Foxes hücumda oldukça organize bir görüntü çizerken İTÜ Honeybees de rakibine çoğunlukla hızlı ataklarla yanıt verdi ve skor maç boyunca başa baş devam etti. Dakikalar ilerledikçe oldukça sertleşen maçta 21.dakikada Honeybees’ten Arif Gülbiter’in Foxes kaptanı Ece’ye müdahalesiyle gelişen pozisyonda sinirler iyice gerildi. Skorda 90-80 Bilkent Foxes üstünlüğü varken Honeybees’in snitchi almasıyla maç 110-90 İTÜ Honeybees üstünlüğüyle sonuçlandı. Haftasonunun son maçında İTÜ Honeybees’in rakibi HÜ Phoenix idi. Bu maçta da önceki maçlardan farklı bir senaryo görülmezken Phoenix 110-90 öndeyken snitch almayı başaran İTÜ Honeybees maçı 120-110 kazandı ve arayıcı performansının ön plana çıktığı ve 4 maç kazandığı hafta sonunun ardından ligde ikinci sıraya yerleşti. Türkiye Quidditch Ligi’nde ilk yarının son maçında Uludağ Aragog’s ile HÜ Phoenix 18 Haziran’da karşı karşıya geldi. Başa baş geçen maçta Uludağ Aragog’s ikinci defa ilk galibiyetine yakınken 110-90 önde olan Phoenix’de uzun bir aradan sonra sahalara dönen Aşkın Uludoğan snitch’i alarak takımına 140-90 galibiyeti getirdi.

Türkiye Quidditch Ligi’nde ikinci yarı maçları 15 Haziran’dan Türkiye Quidditch Kupası’na kadar olan dönemde oynanacak ve ilk yarıda oynanıp tekrarlanmasına karar verilen Hacettepe Phoenix-ODTÜ Hippogriffs maçı da bu dönemde tekrarlanacak. Lig birincisi doğrudan EQC’ye katılım hakkı kazanırken ikinci ve üçüncü de Türkiye Quidditch Kupası sonuçlarına göre EQC’ye katılabilecek. Bütün takımlara ikinci yarıda başarılar diliyoruz.