Kitap sayfalarından yeşil sahalara,
bir sporun doğuşu!

24.07.2016 - Team Turkey Dünya 6'ıncısı!


Bu haftasonu Almanya'nın Frankfurt kentinde yapılan IQA Quidditch Dünya Kupası sonuçlandı. 21 ülkenin takımlarının katıldığı turnuvada birinci Avustralya, ikinci ABD, üçüncü ise Birleşik Krallık oldu. Derneğimizin takımı Team Turkey ise 21 takım arasından sıyrılarak 6'ıncılığa yerleşti!

Turnuvaya Perşembe günü Meksika ile yapılan gösteri maçıyla başlayan Team Turkey, maça tutuk başlasa da eksik olan oyuncuların yetişmesiyle birlikte oyuna dengeyi getirdi ve snitch'i yakalayarak maçtan 150* - 140 galip ayrıldı. Cuma günü yaptığı hafif bir antrenmanla turnuva hazırlıklarını tamamlayan Team Turkey, Cumartesi sabahki maçın başlama düdüğünü beklemeye başladı.

Turnuvaya ikinci torbadan giren Team Turkey; Birleşik Krallık, İspanya, Güney Kore ve Avusturya'nın olduğu, tek 5 takımlı grup olan 3'üncü gruba düştü. Cumartesi günkü ilk maçında Birleşik Krallık ile karşı karşıya gelen takım, güçlü rakibi karşısında maçtan 40 - 170* mağlup ayrıldı. İkinci maçında ilk uluslararası tecrübesini yaşayan Güney Kore ile karşılaşan TT, eksik ve tecrübesiz rakibi karşısında 200* - 40 gibi farklı bir skorla galibiyete ulaşmayı bildi. Üçüncü maçında geçtiğimiz sene İtalya düzenlenen Avrupa Oyunları'nda yakın bir galibiyet aldığımız İspanya ile tekrar karşılaşan takımımız, geçen senenin aksine bu sene 180* - 50 ile rahat bir galibiyet aldı. Grubun son maçında Avusturya ile karşılaşan TT, bu maçtan da 160 - 60* önde ayrıldı ve grubu 3 galibiyet 1 mağlubiyetle, Birleşik Krallık'ın ardından ikinci tamamladı.

İlk günün ardından en iyi ikinci takım olarak sıralamalarda 6'ıncılığa yerleşen takımımız, Pazar günü, fikstüre göre grupta karşılaştığı Avusturya ile 1/16'da eşleşti. Bu maçta da rahat bir oyun sergileyen Hindiler maçı 100 - 50* kazandı. Çeyrek finalde, yine grupta karşılaştığı başka bir takım olan Birleşik Krallık ile eşleşen Team Turkey, iyi başladığı ve başa baş giden maçın sonunu getiremedi ve 180* - 40 yenilerek turnuvaya çeyrek finalde veda etti.

Bundan sonra sıralama maçları için sahaya çıkan takımımız önce geçen sene Avrupa Oyunları'nda grup maçlarında yenildiği Belçika ile eşleşti. Çekişmeli geçen maçı, 20 sayı gerideyken snitch yakalayarak 150* - 140 kazanan takımımız hem Belçika karşısında rövanşı aldı hem de 5'incilik maçı için Meksika'yı yenen Fransa'nın karşısına adını yazdırdı. Bu maça da çeyrek final maçı gibi, dirençli başlayan Hindiler, devamını getiremedi ve Fransa'ya 140* - 50 yenilerek turnuvayı 6'ıncı olarak tamamladı.

Başta bütün kadro olmak üzere, formaları tasarlayan Buğra Felekoğlu'na, formaların yaptırılması ve ulaştırılması için uğraşan Arman Aktürk'e, takımın menajerliğini üstlenen Ecem Bedriye Satıcı'ya, turnuvayla ilgili sorunlarımızı halletmek için canla başla çalışan Alice Faux Nightingale'e, Uluslararası Quidditch Birliği'ne, ev sahibi Deutscher Quidditchbund'a, turnuvayı mümkün kılan hakemlere ve gönüllülere ve en son olarak da Team Turkey'i destekleyen herkese teşekkür ederiz.