Kitap sayfalarından yeşil sahalara,
bir sporun doğuşu!
Quidditch, 7'şer kişilik takımlarla oynanır.
Quidditch, sert fiziksel temaslar içerir.
Quidditch, dünya çapında 20'den fazla ülkede oynanmaktadır.


Sert fiziksel temas içeren karma cinsiyetli bir spor

7'şer kişiden oluşan takımlarla oynanan ve bütün oyuncuların süpürgeye binmek zorunda olduğu quidditch'te amaç quaffle'ı rakip çemberlerden geçirerek sayı yapmak ve snitch yakalandığında, yani maç bittiğinde, sayı üstünlüğünü bulundurmak. Tutucular ve kovalayıcıların amacı rakip çemberlerden quaffle'ı geçirerek 10 sayı kazanmak ve kendi çemberlerini savunmak. Vurucuların amacı ise sahada bulunan üç adet bludger'la rakip oyuncuları vurarak onları süpürgelerinden düşürmek. Arayıcıların amacı ise, snitch koşucusunun arkasından sarkan snitch topunu alıp takımlarına 30 puan kazandırmak ve maçı sonlandırmak.

Dünya çapında hızla yayılan gelişmekte olan bir oyun

ABD'de ilk oynandığı günden bu yana henüz 10 yıl geçmiş olmasına rağmen şimdiden 20'den fazla ülkede 400'ü aşkın resmi takım bulunuyor. 2015 yılında yapılan Avrupa Quidditch Kupası'na 11 ülkeden 32 takım, milli takımlar arasında yapılan Quidditch Avrupa Oyunları'na ise ülkemiz de dahil olmak üzere 12 ülke katıldı. 2016'da yapılacak Dünya Kupası'na ise en az 20 ülkenin milli takımının katılması bekleniyor. Bu gibi resmi turnuvaların dışında ise yılda onlarca resmi olmayan turnuva düzenleniyor ve bu turnuvalarda yüzlerce oyuncu mücadele ediyor. 200 sayfayı geçen kural kitabı ise gelişmekte olan bu sporun ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için her yıl yenileniyor.

Her cinsiyetten insana açık ve eşitlikçi bir topluluk

Quidditch kural kitabına göre kişinin cinsiyeti, sadece erkek ve kadın olarak ikili sistemde değil, kişinin kendini tanımladığı toplumsal cinsiyet olarak kabul ediliyor. Buna, takımların sahada aynı anda aynı cinsiyetten en fazla dört sporcu bulundurabilmesi kuralı da eklendiğinde, quidditch camiasında her yaştan ve cinsiyetten bireylere karşı geleneksel sporlarda görülmeyen bir açık görüşlülük ve eşitlikçilik göze çarpıyor. Bu özellikler quidditch'i diğer sporlardan ayırıyor ve görmeye alışık olmadığımız şekilde bir çeşitlilikle birlikte dostane bir rekabet sahalara yansıyor.

Sahalardan Bir Kaç Kare

Tackle
Dostluk
Hızlı Hücum

"Ellerinde süpürgelerle koşturan insanları görünce ne yaptıklarını merak edip, denemeye karar verdim. Hayatımın en doğru kararıymış."

Quidditch oynayan insanları kabaca ikiye ayırmak mümkün. Birincisi geleneksel sporların cezbetmediği fakat kitaplardan ve filmlerden quidditch'i duymuş ve gerçek hayatta da denemek isteyenler. İkincisi ise ragbiden amerikan futboluna, basketboldan hentbola yıllarca spor yapmış ve yeni şeyler denemek isteyenler.


Eğer geleneksel sporlar sizi cezbetmiyorsa ya da yeni bir şeyler denemek istiyorsanız, quidditch tam size göre! Emin olun, pişman olmayacaksınız.