Kitap sayfalarından yeşil sahalara,
bir sporun doğuşu!

Quidditch Nedir? Nasıl Oynanır?


2005 yılında ABD Vermont’ta ilk defa oynanan bu sporda şu anda 20’den fazla ülkede 400’den fazla takım bulunmaktadır. Uluslararası Quidditch Birliği tarafından yönetilen quidditch sporunun, pek çok spordan daha uzun ve detaylı bir kural kitabı bulunmaktadır.

Quidditch, karma cinsiyetli 7’şer kişilik iki takım arasında oynanır. Oyuncular, oyunda oldukları süre boyunca bacaklarının arasında süpürge tutmak zorundadırlar ve süpürgeden düşmeleri veya bludger ile vurulmaları durumunda, oyuna devam edebilmek için çemberlerine dokunup süpürgelerine tekrar binmek zorundadırlar.

Quidditch’te 3 farklı top bulunur. Quaffle adı verilen top, sayı atmaya yarar ve rakip çemberlerden geçirildiğinde takıma 10 sayı kazandırır. Bludger adı verilen toptan sahada 3 tane bulunur. Atılan bludgerlar rakibe değdiğinde, rakiplerini “süpürgeden düşürmüş” sayılır ve çemberlerine geri dönmek zorunda bırakır. Snitch ise, snitch koşucusunun (tarafsız bir hakem) şortunun arkasına takılmış bir kumaş içine konulmuş tenis topudur. Snitch 30 puan değerindedir ve yakalandığında maç bitmiş sayılır (eğer eşitlik yoksa).

4 farklı pozisyon bulunan quidditch’te; tutucu ve kovalayıcılar quaffle oyuncusu, vurucular bludger oyuncusu ve arayıcılar da snitch oyuncusu olarak adlandırılır. Tutucular, kendi tutucu bölgesinde bir takım özel güçleri olan kovalayıcılardır ve tutucu bölgesinin dışına çıktıklarında bir kovalayıcıdan farkılar kalmazlar. Tutucu ve kovalayıcıların amacı rakibin sayı atmasını engellemek ve rakip çemberlere sayı yapmaktır. Her takımda 1 tutucu ve 3 kovalayıcı bulunur. Her takımda 2’şer tane bulunan vurucular, rakip oyuncuları bludger ile vurarak hücum veya savunma düzenlerini bozarak takımlarına avantaj kazandırmaya çalışırlar. Arayıcılar ise oyuna 18’inci dakikada dahil olurlar ve amaçları rakip arayıcının snitch’i yakalamasını engellemek, bir yandan da yakalamaya çalışmaktır.

Oyuncuların kendileriyle aynı veya farklı pozisyonlardaki oyuncularla ve maç toplarıyla olan etkileşimleri belirli kurallarla belirlenmiştir. Örneğin bir oyuncunun kendisiyle aynı pozisyonda olmayan bir oyuncuyla fiziksel etkileşime girmesi kuraldışıdır ancak kurallar dahilinde kendi pozisyonundaki bir oyuncuya tackle atabilir veya şarj edebilir.

Farklı pozisyonlar ve farklı toplar olmasının oyuna taktik ve teknik açıdan derinlik kattığı quidditch sporunda, en fazla 4 kuralı sayesinde aynı anda sahada bir cinsiyetten en fazla 4 oyuncunun bulunabilir. Cinsiyet tanımı ikili sistem üzerinden değil, kişinin kendisini tanımladığı cinsiyet olarak yapılmıştır. Bu sayede quidditch, yenilikçi yapısıyla sadece geleneksel sporların cezbetmediği bireyleri değil, cinsel kimliği sebebiyle spor yapma hakkı elinden alınmış bireyleri de kucaklamaktadır.